همکاری و نه تقسیم باعث پیشرفت علمی جهانی می شود

همکاری و نه تقسیم باعث پیشرفت علمی جهانی می شود

پکن ، 4 سپتامبر 2020 / PRNewswire / – گزارشی از Science and Technology Daily:

در 31 ژوئیه ، رئیس جمهور ایالات متحده ، دونالد ترامپ، به خبرنگاران سرنشین Air Force One خود گفت که قصد دارد عملیات – در ایالات متحده – از برنامه محبوب اشتراک ویدیو TikTok را ممنوع کند.

در تلاش برای مهار پیشرفت علمی و فن آوری چین، دولت ترامپ تحریم های ناموجهی را علیه هواوی و تیک توک اعمال کرد. با راه اندازی برنامه به اصطلاح “شبکه پاک” ، در واقع در حال ایجاد یک سد دیجیتال و تقسیم اینترنت جهانی برای دنبال کردن توسعه خودخواهانه ، با هزینه کشورهای دیگر است.

در طول تاریخ بشر ، پیشرفت در علم و فناوری همیشه ناشی از تلاش های مداوم و هماهنگ بوده است. هر پیشرفتی بر اساس دستاوردهای گذشته بنا شده و نیاز به همکاری میان رشته ای بین کشورهای مختلف دارد.

مطلب مرتبط  Sabesp - واقعیت ماده

یک قرن پیش ، یک فیزیکدان انگلیسی اظهار داشت که همجوشی هیدروژن و هلیوم می تواند منبع اصلی انرژی ستاره ای باشد. حدود 20 سال بعد ، این نظریه توسط یک دانشمند آلمانی تأیید شد.

تقریباً در همان زمان ، فیزیکدانان استرالیایی و نیوزیلند همجوشی دوتریم را با هلیوم انجام دادند و امروز زمینه تحقیقات همجوشی را فراهم می کنند. در همین حال ، بیش از شش دهه پیش ، اولین توکاماک (دستگاه مهار مغناطیسی) در اتحاد جماهیر شوروی تولید شد تا انرژی همجوشی حرارتی هسته ای کنترل شده تولید کند.

در تاریخ 28 ژوئیه ، ITER – راکتور حرارتی هسته ای آزمایشگاهی مونتاژ خود را در جنوب فرانسه افتتاح کرد و فاز پروژه بزرگ جستجو برای منبع قطعی انرژی را آغاز کرد.

مطلب مرتبط  Taseko برای انتشار نتایج سه ماهه اول سال 2020

پیشرفت حاصل شده توسط پروژه ITER مربوط به کاوشهای بی پایان دانشمندان از سراسر جهان طی یک قرن است. همانطور که گفتم آیزاک نیوتون، “اگر بیشتر می دیدم ، از روی شانه های غول ها نبود”.

این همکاری بین المللی است که به بشریت امکان حل مسائل مهم علمی را می دهد. در مجموع 35 کشور ، از جمله چین و ایالات متحده آمریکا ، در پروژه ITER شرکت می کنند ، زیرا هیچ کشوری به تنهایی توانایی پرداخت سرمایه قابل توجهی را ندارد.

به همین ترتیب ، اولین تصویر مستقیم از سیاهچاله سال گذشته به لطف هماهنگی بین رصدخانه های سراسر جهان ثبت شد.

مطلب مرتبط  صنعت در سراسر جهان برای طبل های صنعتی تا سال 2027

در مواجهه با بحران COVID-19 ، افراد بیشتری دریافتند که هیچ کشوری نمی تواند در برابر تهدید مشترک از این نوع مصون باشد.

با این حال ، ایالات متحده داوطلبانه سازمان ها را رها کرد و در جستجوی هژمونی دیجیتال و فناوری ، این تقسیم را تحریک کرد. چنین حرکاتی پیشرفت علمی جهانی و منافع مشترک بشریت را تهدید می کند.

چالش های جهانی مانند تغییر اقلیم و از بین رفتن تنوع زیستی به طور فزاینده ای جدی می شوند. تنها با همکاری نزدیک و پیشرفتهای عمده علمی ، جامعه جهانی می تواند از یک بحران جدی بالقوه عبور کند.

منبع علم و فناوری روزانه

منبع علم و فناوری روزانه

پاسخی بگذارید